Val Thorens

V atraktivní části Alp

Hotelové městečko Val Thorens je známým lyžařským střediskem ve francouzských Alpách. Mimo jiné se Val Thorens může pyšnit mnoha nej. Leží ve východní části Francie, asi 20 kilometrů vzdušnou čarou od hranice s Itálií. 100 kilometrů východně odtud leží italský Turín. O tom, že jde o lyžařsky velice exponovanou část západních Alp svědčí i skutečnost, že jen v okruhu 50 kilometrů od Val Thorens je možné najít další francouzská lyžařská střediska zvučných jmen. K nim patří například Tignes, Albertville nebo Grenoble.

Vysoko v horách

Jak již bylo napsáno o něco dříve, Val Thorens se pyšní hned několika nej. Z pohledu lyžařů a lyžování je asi nejzajímavějším fakt, že jde o jedno z nejvýše položených lyžařských středisek. A to nejen ve Francii, ale dokonce v celých Alpách. Ubytovací kapacity ve Val Thorens se nacházejí v nadmořské výšce okolo 2.300 metrů! Jde tedy o hodnotu, které mnohé lyžařské areály nedosahují ani ve svém nejvyšším bodě. Ve Val Thorens jsou však v této výšce umístěny ubytovací kapacity. Na lyžování se odtud sjezdaři vydávají ještě daleko výše.

Zábava na každém kroku

K dalším nej, které se k zimnímu středisku Val Thorens váže, určitě patří nejrušnější. Díky zdejším lyžařským terénům, kdy se sjezdaři a snowboardisté pohybují po širokých zasněžených pláních prakticky bez omezení, si zde dávají dostaveníčko milovníci snowboardu z celé Evropy. A vzhledem ke skutečnosti, že snowboardingu se věnují zejména mladší ročníky, zábava po lyžování a vlastně i charakteristika celého střediska je tím do jisté míry předurčena. Po setmění a skončení lyžování je tu v provozu řada diskoték a tanečních klubů. Bujará zábava a párty tady se západem slunce rozhodně nekončí.

Špičkové jarní lyžování

Díky zdejší vysoké nadmořské výšce proslulo Val Thorens jako místo, kde se dá zažít to nejlepší jarní lyžování v celých Alpách. V době, kdy se již většina lyžařských areálů v Rakousku nebo Itálii potýká s nedostatečnou kvalitou sněhu a přirozená sněhová pokrývka z jejich svahů mizí, tady začíná ta pravá zábava. Horské slunce na bezmračné obloze a kvalitní zmrzlý sníh vytváří ideální podmínky pro ty nejlepší zážitky z jarního lyžování. A samozřejmě i snowboardingu v celých Alpách. Ve Val Thorens se lyžuje v několika úrovních. Nejvyšší patra zdejšího lyžařského areálu tvoří ledovce.

Les Menuires a další

Níže ve stejném údolí, ve kterém leží Thorens, je k nalezení i další známé francouzské lyžařské středisko Les Menuires. To se rozprostírá v nadmořské výšce kolem 1.850 metrů. Do Val Thorens je možné se odsud dostat přes vrchol Col de la Chambre. I když je téměř jisté, že by většině lyžařů stačily sjezdovky, které se vinou na svazích po obou stranách tohoto údolí a dělá tak ze samotného Thorens a Les Menuires špičkovou zimní oblast, lyžařská nabídka tím v této části Francie rozhodně nekončí.

Údolí Val Thorens je totiž pouze nejjižnějším údolím z gigantické lyžařské oblasti se souhrnným názvem Tři údolí. Do ní náleží ještě zimní střediska Méribel, Mottaret a konečně také Courchevel. Z Val Thorens se dá do Courchevelu dostat právě přes Méribel – Mottaret. Příjemné je, že lyžaři si přitom nebudou muset sundat lyže jinde než při nástupu na lanovku.

600 kilometrů sjezdovek

O tom, že celá oblast Třech údolí je lyžařským regionem světových parametrů, svědčí i čísla, charakterizující zdejší lyžařskou infrastrukturu. Ta zahrnuje dohromady jen těžko uvěřitelných 600 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. O dopravu se tady starají více než dvě stovky nejrůznějších přepravních zařízení. Jejich celková kapacita přesahuje úctyhodné číslo čtvrt milionu osob za hodinu.

Dále od ČR

Ve Třech údolích se lyžuje ve výškách od 1.000 až do 3.230 metrů nad mořskou hladinou. Protože Tři údolí (francouzsky Les 3 Vallées), a spolu s nimi i Val Thorens, leží poměrně daleko od České republiky, a to zejména ve srovnání s Rakouskem nebo Itálii, čeští lyžaři se sem obvykle vydávají na dlouhodobější pobyty. Jen málokdo by asi cestoval do Francie třeba jen na prodloužený víkend. Vzhledem k šířce nabídky lyžování v oblasti Tři údolí i samotného Val Thorens je ale zcela nemožné projet všechny zdejší skiareály i během celého týdenního pobytu.

Přes 3.000 metrů výšky

Z Val Thorens vedou vzhůru tři velké kabinové lanovky. Ty směřují ke zdejším třítisícovým vrcholům, jedněm z mnoha. Jsou jimi Caron, dosahující nadmořské výšky 3200 metrů, Rosael s rovnými třemi kilometry a konečně 3.100 metrů vysoký Peclet. A právě na vrcholu Caron se mohou lyžaři svézt na asi nejikoničtější trati celého Thorenského skiareálu. Ta má název Audzin. Z vrcholu sousedního Rosaelu je možné se spustit i na druhou stranu než k Thorens. Lyžaři tudy dojedou do údolí Orelle.

Na opačnou stranu údolí, než směrem na Caron, vedou lanovky na vrchol Col de la Chambre. Odtud je pak následně možné přejet až do Mottaretu. Z Chambre se též dá po kombinaci sjezdovek a lanovek dojet až do menšího lyžařského střediska Saint Martin de Belleville. To leží z celého údolí nejníže. Rozkládá se ještě asi o 400 výškových metrů níže než Les Menuires.

Ceny

Nevýhodou jedinečného lyžařského střediska Val Thorens jsou zdejší ceny. Vzhledem k exkluzivitě tohoto zimního centra jsou poměrně vysoké. Nejrůznější turistické kanceláře tak obvykle lyžařům radí, aby se ubytovali spíše v Les Menuires. Lanovky vyvezou příznivce sjezdového lyžování z Les Menuires na naprosto stejné svahy, na jaké se dostanu z Val Thorens. Ovšem za přenocováním zaplatí v Menuires o dost méně než nahoře v Thorens.

Jedinečná oblast

I když je celá oblast Třech údolí (a s ní i Val Thorens) největším lyžařským areálem na světě a jak sjezdovky, tak i lanovky se tady pyšní jen těžko srovnatelnými čísly, v zimě tu bývá poměrně rušno. Handicapem této části Alp, a potažmo celé Francie, je z pohledu českých lyžařů též vzdálenost z České republiky. Ovšem lyžování na ledovcích v tak vysoké nadmořské výšce a zdejší nekonečné zasněžené pláně určitě stojí alespoň za poznání. Široká nabídka možností lyžování ve volném terénu pak dělají z Val Thorens jedno z nejnavštěvovanějších středisek milovníků jízdy mimo sjezdovky. I z tohoto důvodu se tu také často konají závody ve freeridingu. A to nejen evropského, ale dokonce celosvětového formátu.