Val Thorens

V atraktivní části Alp

Hotelové městečko Val Thorens je lyžařské středisko ve francouzských Alpách, pyšnící s mnoha nej. Leží ve východní části Francie, asi 20 kilometrů vzdušnou čarou od hranice s Itálií. 100 kilometrů východně odtud leží italský Turín. O tom, že jde o lyžařsky velice exponovanou část západních Alp svědčí i skutečnost, že jen v okruhu 50 kilometrů od Val Thorens je možné najít další francouzská lyžařská střediska zvučných jmen. K nim patří například Tignes, Albertville nebo Grenoble.

Vysoko v horách

Jak již bylo napsáno o něco dříve, Val Thorens se pyšní hned několika nej. Pro lyžaře je asi nejzajímavějším, že jde o jedno z nejvýše položených lyžařských středisek nejen ve Francii, ale v celých Alpách. Ubytovací kapacity ve Val Thorens se nacházejí v nadmořské výšce 2.300 metrů! Jde tedy o hodnotu, které mnohé lyžařské areály nedosahují ani ve svém nejvyšším bodě. V Thorens jsou však v této výšce umístěny ubytovací kapacity a lyžuje se ještě daleko výše.

Zábava na každém kroku

K dalším nej, které se váže k zimním středisku Val Thorens, patří nejrušnější. Díky zdejším lyžařským terénům, kdy se sjezdaři a snowboardisté pohybují po širokých zasněžených pláních prakticky bez omezení, si zde dávají dostaveníčko milovníci snowboardu z celé Evropy. A vzhledem ke skutečnosti, že snowboardingu se věnují zejména mladší ročníky, zábava po lyžování a charakteristika celého střediska je tím do jisté míry jaksi předurčena. Po setmění je tady v provozu řada diskoték a tanečních klubů. Bujará zábava a párty tady se západem slunce rozhodně nekončí.

Špičkové jarní lyžování

Díky zdejší vysoké nadmořské výšce proslulo Val Thorens jako místo, kde se dá zažít to nejlepší jarní lyžování v celých Alpách. V době, kdy se již většina lyžařských areálů v Rakousku nebo Itálii potýká s kvalitou sněhu a přirozená sněhová pokrývka z jejich svahů mizí, tady začíná ta pravá zábava. Horské slunce na bezmračné obloze a kvalitní zmrzlý sníh vytváří ideální podmínky pro ty nejlepší zážitky z jarního lyžování a snowboardingu v Alpách. Ve Val Thorens se lyžuje v několika úrovních, přičemž nejvyšší patra zdejšího lyžařského areálu tvoří ledovce.

Les Menuires a další

Níže ve stejném údolí, ve kterém leží Thorens, je k nalezení i další známé francouzské lyžařské středisko Les Menuires. To se rozprostírá v nadmořské výšce ais 1.850 metrů. Do Val Thorens je možné se odsud dostat přes vrchol Col de la Chambre. I když je téměř jisté, že by většině lyžařů stačily sjezdovky, které se vinou na svazích po obou stranách tohoto údolí a dělá tak ze samotného Thorens a Les Menuires špičkovou zimní oblast, lyžařská nabídka tím v této části Francie rozhodně nekončí. Toto údolí je totiž pouze nejjižnějším údolím z gigantické lyžařské oblasti se souhrnným názvem Tři údolí. Do ní náleží ještě zimní střediska Méribel, Mottaret a konečně také Courchevel. Z Val Thorens se dá do Courchevelu dostat právě přes Méribel – Mottaret a lyžaři si přitom nebudou muset sundat lyže jinde než při nástupu na lanovku.

600 kilometrů sjezdovek

O tom, že celá oblast Třech údolí je lyžařským regionem světových parametrů, svědčí i čísla, charakterizující zdejší lyžařskou infrastrukturu. Ta zahrnuje celkem jen těžko uvěřitelných 600 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. O dopravu se tady starají více než dvě stovky nejrůznějších přepravních zařízení. Jejich celková kapacita přesahuje úctyhodné číslo čtvrt milionu osob za hodinu.

Dále od ČR

Ve Třech údolích se lyžuje ve výškách od 1.000 až do 3.230 metrů nad mořskou hladinou. Protože Tři údolí (francouzsky Les 3 Vallées), a spolu s nimi i Val Thorens, leží poměrně daleko od České republiky, a to zejména ve srovnání s Rakouskem nebo Itálii, čeští lyžaři se sem obvykle vydávají na dlouhodobější pobyty. Jen málokdo by asi cestoval do Francie třeba jen na prodloužený víkend. Vzhledem k šířce nabídky lyžování v oblasti Třech údolí i samotného Val Thorens je ale zcela nemožné projet všechny zdejší skiareály i během celého týdenního pobytu.

Přes 3.000 metrů výšky

Z Val Thorens vedou vzhůru tři velké kabinové lanovky. Ty směřují ke zdejším třítisícovým vrcholům, jedněm z mnoha. Jsou jimi Caron, dosahující nadmořské výšky 3200 metrů, Rosael s rovnými třemi kilometry a konečně 3.100 metrů vysoký Peclet. A právě na vrcholu Caronu se mohou lyžaři svézt na asi nejikoničtější trati celého Thorenského skiareálu, která má název Audzin. Z vrcholu sousedního Rosaelu je možné se spustit i na druhou stranu než k Thorens. Lyžaři tudy dojedou do údolí Orelle.

Na opačnou stranu údolí, než směrem na Caron, vedou lanovky na vrchol Col de la Chambre. Odtud je pak následně možné přejet až do Mottaretu. Z Chambre se též dá po kombinaci sjezdovek a lanovek dojet až do menšího lyžařského střediska Saint Martin de Belleville. To leží z celého údolí nejníže, ještě asi o 400 výškových metrů níže než Les Menuires.

Ceny

Nevýhodou jedinečného lyžařského střediska Val Thorens jsou zdejší ceny. Vzhledem k exkluzivitě tohoto zimního centra jsou poměrně vysoké. Nejrůznější turistické kanceláře tak obvykle lyžařům radí, aby se ubytovali spíše v Les Menuires. Lanovky vyvezou příznivce sjezdového lyžování z Les Menuires na naprosto stejné svahy, na jaké se dostanu z Val Thorens. Ovšem za přenocováním zaplatí v Menuires o dost méně než nahoře v Thorens.

Jedinečná oblast

I když je Val Thorens a vlastně celá oblast Třech údolí největším lyžařským areálem na světě a jak sjezdovky, tak i lanovky se tady pyšní jen těžko srovnatelnými čísly, v zimě tu bývá poměrně rušno. Handicapem této části Alp a vlastně celé Francie z pohledu českých lyžařů je vzdálenost z České republiky. Ovšem lyžování na ledovcích v tak vysoké nadmořské výšce a zdejší nekonečné zasněžené pláně určitě stojí alespoň za poznání. Široká nabídka možností lyžování ve volném terénu pak dělají z Val Thorens jedno z nejnavštěvovanějších středisek milovníků jízdy mimo sjezdovky. I z tohoto důvodu se tu také často konají závody ve freeridingu. A to dokonce celosvětového formátu.