Mayrhofen / Hippach, Zillertal

Zimní dovolená v oblasti Mayrhofen – Hippach

Lyžařská oblast v blízkosti městečka Mayrhofen a nedalekého Hippachu patří k 15 nejlépe hodnocených lyžařských středisek v Rakousku. Region hluboko v údolí Zillertal je velmi populární zejména u mladých rodičů s dětmi. Oblast Mayrhofen / Hippach může svým návštěvníkům nabídnout více než 135 kilometrů sjezdovek. To ji řadí mezi 10 největších lyžařských středisek na území Rakouska. Pečlivě upravené sjezdovky každé ráno, na blankytně modré obloze jasné slunce, jehož hřejivé paprsky dopadající na zdejší svahy, u lanovek žádné fronty… Co víc si mohou milovníci sjezdového lyžování na své zimní dovolené na lyžích přát? Lyžařská oblast Mayrhofen – Hippach nabízí vše, co si jen mohou sjezdaři přát.

Vrchol Penken

Hora Penken přímo vyzývá k nejrůznějším sportovním aktivitám a dalším akcím. Velkou výzvou i pro ty nejzdatnější sjezdaře je tady například sjezdovka s přiléhavým názvem Harakiri. Ta je se svým brutálním sklonem 78% nejstrmějším svahem v celém Rakousku. Na Harakiri by se rozhodně neměli pouštět jedinci se slabým srdcem. Navíc každý pátek po poledni, mezi 13. a 15. hodinou, se zde mohou nechat sjezdaři vyfotit. Domů si pak odvezou foto ze své jízdy na nejstrmější rakouské sjezdovce.

Snowboardisté, freestyle lyžaři a příznivci akrobatického lyžování se určitě dostatečně vyřádí ve Vans Parku na vrcholu Penken. Tady na ně čeká hned šest tématicky odlišných oblastí s různou obtížností. Lyžaři, kteří by chtěli poměřit své schopnosti s dalšími, mají u Mayrhofenu k dispozici i tři závodní dráhy s měřením času. Jmenují se Unterberg I a Unterberg II a konečně Speedstrecke am Gerent. Své časy, dosažené na vytyčených trasách, si pak mohou vzájemně porovnat s dalšími lyžaři.

Vrchol Ahorn

Hora Ahorn na opačné straně údolí než Penken je naopak místem, kde se budou maximálně dobře cítit rekreační lyžaři a začátečníci. Na širokých sjezdových tratích, ideálních pro carvingové lyžování a pohodovou jízdu, je dostatek prostoru pro začínající lyžaře a celé rodiny s dětmi. Bylo by ovšem chybou myslet si, že na Ahornu se budou zkušení jezdci trošku nudit. Opak je však pravdou! 5,5 kilometru dlouhá trať, vedoucí z vrcholu Ahornu až dolů do údolí do Mayrhofenu, přestavuje i pro vyježděné sjezdaře skutečnou výzvu.

K vrcholu Ahorn se váže ještě jeden rakouský unikát. Může se totiž pochlubit největší lanovkou v Rakousku. V gondole, jejíž plocha přesahuje 40 metry čtverečních, se může najednou přepravit k vrcholu až 160 cestujících. A protože ani provozovatelé lanovek na Ahornu nechtějí usnout na vavřínech, v zimní sezóně 2015 byla uvedena do provozu adrenalinová sjezdovka s názvem Funslope.

Kam na lyžování?

Zillertalská lyžařská oblast Mayrhofen – Hippach přestavuje výjimečně pestrou škálu sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Ze sjezdovek na vrcholech Eggalm (2.300 metrů), Rastkogel (2.500 metrů), Penken (2.095 metrů), Ahorn (1.965 metrů) a Horberg (2.278 metrů) si lze na lyžování vybrat jen jeden a užit si příjemný den na lyžích. Každý může volit dle svých lyžařských schopností a dovedností. A kdo by chtěl skiareál změnit během dne, může se po červených a černých sjezdovkách přesouvat z jednoho vrcholku na druhý. A jako bonus k tomu všemu se z těch nejvyšších míst skýtají opravdu jedinečné panoramatické výhledy po okolních horských velikánech. A na lyžaře pak čekají perfektní sjezdy do údolí.

Freeriding

Freerideři najdou v oblasti Hippach a Mayrhofen nádherné svahy s tak žádaným hlubokým sněhem. Ty nejlepší jsou údajně k nalezení na vrcholcích Wanglspitze a Unterbergalm. S pomocí zkušených horských vůdců a odborníků mohou zájemci získat informace a užitečné tipy o terénech pro freestyle lyžování.

Iglů vesnička

Turisté, kteří zamíří na zimní dovolenou do údolí Zillertal, by si určitě neměli nechat ujít možnost prohlédnout si útulnou iglú vesnici White Lounge. Odvážlivci si tu mohou vyzkoušet kupříkladu lezení po ledu na četných zmrzlých vodopádech v blízkém okolí. Lezení po nich se doporučuje za asistence zkušených odborníků. Nebo je možné absolvovat jen prohlídku pro zajímavost.

Tipy na občerstvení

Během lyžování v oblasti Mayrhofen si určitě udělejte malou přestávku na občerstvení. Místní vám určitě doporučí návštěvu horní stanice lanovky Ahornbahn. Zde si mohou hosté vychutnat kávu se zákuskami či jiné občerstvení a současně si užívat krásu okolních Zillertalských Alp. Přímo u vrcholové stanice na protilehlém vrcholu Penken je v provozu restaurace Horberg. Ta láká návštěvníky na své vyhlášené chutné pokrmy. Dokonce se tady nachází i après ski bar.

Co po lyžování?

Kdo by byl po lyžování v dobré a společenské náladě a chtěl by si užít rušnější večer, měl by zavítat na hlavní ulici městečka Mayrhofen. Právě tady je možné zajít do vyhlášeného Harakiri baru. Barmani v něm hostům míchají chlazené nápoje za doprovodu hudby. Pravidelně se tu konají i diskotéky s živou hudbou za doprovodu DJ.

Ani sáňkování nestojí v Mayrhofenu a jeho okolí nic v cestě. Nedaleko Gasthofu Wiesenhof se nachází přírodní sáňkařská dráha. Její začátek leží v nadmořské výšce 1.560 metrů a odtud se vine zpět do Mayrhofenu. Také na Tristenbachalmu nedaleko Ginzlingu v jednom z postranních údolí se nachází dráha pro jízdu na saních. Ta měří na délku více než 3 kilometry. Ovšem nejdelší osvětlená přírodní sáňkařská dráha v Zillertalu měří úctyhodných 7 kilometrů. Dále lze v centru Mayrhofenu využít kupříkladu umělou dráhu na bruslení nebo se tady dá zahrát curling.