Mayrhofen / Hippach, Zillertal

Zimní dovolená v oblasti Mayrhofen – Hippach

Lyžařská oblast v blízkosti městečka Mayrhofen a nedaleké obce Hippach patří k patnáctce nejlépe hodnocených lyžařských středisek v Rakousku. Region hluboko v údolí Zillertal je velmi populární zejména u mladých rodičů s dětmi. Oblast Mayrhofen / Hippach může svým návštěvníkům nabídnout více než 135 kilometrů sjezdovek. To ji řadí mezi 10 největších lyžařských středisek na území Rakouska.

Sjezdovky jsou v oblasti Mayrhofen / Hippach pečlivě upraveny každé ráno. Na blankytně modré obloze září jasné slunce, jehož hřejivé paprsky dopadající na zdejší svahy. A když přijedete na lyžování, u lanovek žádné fronty… Co víc mohou milovníci sjezdového lyžování na své zimní dovolené na lyžích chtít? Lyžařská oblast Mayrhofen – Hippach nabízí vše, co si jen mohou sjezdaři přát.

Vrchol Penken

Hora Penken, jeden z vrcholků střední části údolí Zillertal v oblasti Mayrhofen – Hippach, přímo vyzývá k nejrůznějším sportovním aktivitám a dalším akcím. Velkou výzvou i pro ty nejzdatnější sjezdaře je tady například sjezdovka s přiléhavým názvem Harakiri. Ta je se svým brutálním sklonem 78% nejstrmějším svahem v celém Rakousku. Na Harakiri by se rozhodně neměli pouštět jedinci se slabým srdcem. Navíc každý pátek po poledni, mezi 13. a 15. hodinou, se zde mohou nechat sjezdaři vyfotit. Domů z regionu Mayrhofen – Hippach si pak odvezou foto ze své jízdy na nejstrmější rakouské sjezdovce.

Snowboardisté, freestyle lyžaři a příznivci akrobatického lyžování se v části Mayrhofen / Hippach údolí Zillertal určitě dostatečně vyřádí ve Vans Parku na vrcholu Penken. Tady na ně čeká hned šest tématicky odlišných oblastí s různou obtížností. Lyžaři, kteří by chtěli poměřit své schopnosti s dalšími, mají u Mayrhofenu k dispozici i tři závodní dráhy s měřením času. Jmenují se Unterberg I, Unterberg II a konečně Speedstrecke am Gerent. Své časy, dosažené na vytyčených trasách, si pak mohou vzájemně porovnat s dalšími lyžaři.

Vrchol Ahorn

Hora Ahorn, ležící na opačné straně údolí Zillertal než Penken, je naopak místem, kde se budou v regionu Mayrhofen / Hippach maximálně dobře cítit rekreační lyžaři a začátečníci. Na širokých sjezdových tratích, ideálních k carvingovému lyžování a pohodové jízdě, je dostatek prostoru. Bez problémů se sem vejdou i začínající lyžaře či celé rodiny s dětmi. Bylo by ovšem chybou myslet si, že na Ahornu se budou zkušení jezdci trošku nudit. Opak je však pravdou! 5,5 kilometru dlouhá trať, vedoucí z vrcholu Ahornu až dolů do údolí do Mayrhofenu, přestavuje i pro vyježděné sjezdaře skutečnou výzvu.

K vrcholu Ahorn se váže ještě jeden rakouský unikát. Oblast Mayrhofen / Hippach se totiž může pochlubit největší lanovkou v Rakousku. V gondole, jejíž plocha přesahuje 40 metrů čtverečních, se může najednou přepravit k vrcholu až 160 cestujících. A protože ani provozovatelé lanovek na Ahornu nechtějí usnout na vavřínech, v zimní sezóně 2015 byla uvedena do provozu adrenalinová sjezdovka s názvem Funslope.

Kam na lyžování?

Zillertalská lyžařská oblast Mayrhofen – Hippach přestavuje výjimečně pestrou škálu sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Ze sjezdovek na vrcholech Eggalm (2.300 metrů), Rastkogel (2.500 metrů), Penken (2.095 metrů), Ahorn (1.965 metrů) a Horberg (2.278 metrů) si lze na lyžování vybrat jen jeden. A na každém z nich si užit příjemný den na lyžích.

Každý může v oblasti Mayrhofen / Hippach volit dle svých lyžařských schopností a dovedností. A kdo by chtěl skiareál změnit během dne, může se po červených a černých sjezdovkách přesouvat z jednoho vrcholku na druhý. Jako bonus k tomu všemu se z těch nejvyšších míst skýtají opravdu jedinečné panoramatické výhledy po okolních horských velikánech. A na zájemce čekají perfektní sjezdy z vrcholů hor až dolů do údolí Zillertal.

Freeriding

Freerideři najdou v oblasti Hippach a Mayrhofen i nádherné svahy s tak žádaným hlubokým sněhem. Ty nejlepší jsou údajně k nalezení na vrcholcích Wanglspitze a Unterbergalm. S pomocí zkušených horských vůdců a odborníků mohou zájemci získat informace a užitečné tipy o terénech pro freestyle lyžování v této části údolí Zillertal.

Iglů vesnička

Turisté, kteří zamíří na zimní dovolenou do oblasti Mayrhofen / Hippach v údolí Zillertal, by si určitě neměli nechat ujít možnost prohlédnout si útulnou iglú vesnici White Lounge. Odvážlivci si tu mohou vyzkoušet kupříkladu lezení po ledu na četných zmrzlých vodopádech v blízkém okolí. Lezení po nich se doporučuje za asistence zkušených odborníků. Nebo je možné absolvovat jen zajímavou prohlídku.

Tipy na občerstvení

Během lyžování v oblasti Mayrhofen / Hippach si rozhodně udělejte malou přestávku na občerstvení. Místní vám určitě doporučí návštěvu horní stanice lanovky Ahornbahn. Zde si mohou hosté vychutnat kávu se zákusky či jiné občerstvení a současně si užívat krásu okolních Zillertalských Alp. Přímo u vrcholové stanice na protilehlém vrcholu Penken je v provozu restaurace Horberg. Ta láká návštěvníky na své vyhlášené chutné pokrmy. Dokonce se tady nachází i après ski bar.

Co po lyžování?

Kdo by byl po lyžování na sjezdovkách areálu Mayrhofen / Hippach v dobré a společenské náladě a chtěl by si užít rušnější večer, měl by zavítat na hlavní ulici městečka Mayrhofen. Právě tady je možné zajít do vyhlášeného Harakiri baru. Barmani v něm hostům míchají chlazené nápoje za doprovodu hudby. Pravidelně se tu konají i diskotéky s živou hudbou za doprovodu věhlasných DJs.

Ani sáňkování nestojí v obcích Mayrhofen, Hippach a jejich okolí nic v cestě. Nedaleko Gasthofu Wiesenhof se nachází přírodní sáňkařská dráha. Její začátek leží v nadmořské výšce 1.560 metrů. Z této výšky se vine zpět do Mayrhofenu. Také na Tristenbachalmu nedaleko Ginzlingu v jednom z postranních údolí hlavního údolí Zillertal se nachází dráha k jízdě na saních. Ta měří na délku více než 3 kilometry. Ovšem nejdelší osvětlená přírodní sáňkařská dráha v Zillertalu měří úctyhodných 7 kilometrů. Dále lze v centru Mayrhofenu využít kupříkladu umělou dráhu na bruslení. Nebo se tu dá zahrát curling.