Skiregion Paganella

Zima v Paganelle

Spolu s Rakouskem patří severní Itálie k nejoblíbenějším lyžařským destinacím mezi českými turisty. Oblast Dolomit se může chlubit hned několika vyhlášenými lyžařskými středisky. Již delší dobu mezi ně patří i Paganella. Sjezdovky lyžařského resortu Paganella se táhnou v délce několika kilometrů směrem do údolí Adige. Díky příjemnému prostředí si lyžování v Paganelle a příjemnou zimní dovolenou užijí nejen jednotlivci, ale i početné rodiny s dětmi. Výhodou středisko Paganella je skutečnost, že pokud by někoho náhodou omrzelo sjezdové nebo běžecké lyžování, může se vydat za poznáváním do historického centra města Trento.

Jedinečná panoramata Dolomit

Paganella je vyhlášená svými nádhernými výhledy, které během lyžování umožňuje. A to nejen po blízkém, ale i vzdálenějším okolí. Směrem na východ padají svahy k údolí druhé nejdelší řeky v Itálii Adige. Řeka Adige zde krajinu modeluje již dlouhá tisíciletí. Západní část pak lemuje silueta pohoří Brenta. Znalci lyžování v Itálii se často shodují na tom, že právě v oblasti Paganella jsou jedny z vůbec nejkrásnějších výhledů na Dolomity.

Sjezdovky Paganelly

Ačkoliv jsou výhledy z vrcholků v oblasti zimních sportu Paganella skutečně dechberoucí a bezpochyby nádherné, drtivá většina turistů sem v zimě přijíždí hlavně kvůli lyžování. Lyžařským centrem v Paganelle je 2.125 metrů vysoký vrcholek Roda. Ten bývá na některých lyžařských mapách označován jako Cima di Paganella. A podobně, jako na známém vrcholu Kronplatz, i zde se z vrcholku Rody rozbíhají všemi směry všemožně náročné a různě dlouhé sjezdové tratě.

Horní pasáže hory

Horní úseky sjezdovek na vrcholu Rody vedou po holých a zasněžených pláních. Teprve ve svých spodních částech se pak noří do lesních průseků. Na první pohled by se mohlo zdát, že celková délka sjezdovek v oblasti Paganella bude se svou hodnotou 50 kilometrů nedostatečná. Ovšem opak je pravdou. Na své si tady při lyžování přijdou jak sváteční lyžaři, tak také zkušení jezdci. Na ně tu čekají nejčastěji středně technicky náročné červené tratě. A dokonce se mohou svézt i na několika sjezdovkách s celkovým převýšením více než jeden kilometr.

Sjezd do údolí

Sjezdovky na hoře Cima di Paganella končí buď ve vesničce Aandalo nebo na druhé straně u obcí Santel a Fai della Paganella. Centrální lanovky, vedoucí z obou obcí směrem na vrchol Roda, mají údolní stanice v nadmořské výšce 1.000 metrů. Takže lyžaři překonávají cestou na lyžování v obou směrech převýšení více než jednoho kilometrů.

Paganella je pro všechny

Z pohledu technické náročnosti je většina sjezdovek v oblasti Paganella označena v lyžařských mapách červenou barvou. Jde tudíž o středně náročné sjezdové tratě. Těsně pod vrcholkem hory se na Cima di Paganella bude lyžování určitě líbit méně zdatným lyžařům. A také rodinám s dětmi. Právě v těchto místech totiž převažuje nabídka modře značených a tedy nejjednodušších tratích. Zkušení jezdci si pak určitě nenechají ujít několik černých sjezdovek. K nejznámějším tratím na Rodě určitě patří známá Olympionika.

Běžecké lyžování

I když je sjezdové lyžování bezpochyby hlavní náplní zimní dovolené, kvůli které turisté do tohoto severoitalského zimního střediska přijíždějí, nudit se tady rozhodně nebudou ani milovníci běžeckého lyžování. Příjemně se proběhnout je možné hned na dvou udržovaných okruzích. Kratší stopa, která se vine podél jezera Andalo severně od stejnojmenného městečka, je otevřená až do deváté hodiny večerní. Večer je zde možno běhat za umělého osvětlení.

Relaxace po lyžování

O příjemnou relaxaci po náročném dni na svazích se v Paganelle stará nově vybudované wellness centrum s názvem AcquaIN (web v angličtině). To je k nalezení v obci Andalo. Turisté, kteří se rozhodnou pro ubytování přímo v Andalu, zaplatí za vstup do tohoto areálu jen několik euro.