Adelboden – Lenk

Střední Švýcarsko

Adelboden a nedaleko ležící Lenk jsou lyžařskými středisky ve středním Švýcarsku. Adelboden i Lenk leží asi 25 až 30 kilometrů jižně od Thunského jezera (německy Thunersee). Vedle spousty kvalitních lyžařských terénů, které region v okolí městečka Adelboden a obce Lenk svým návštěvníkům nabízí, získala tato oblast i ocenění Alpine Wellness Holiday Resort. Spousta zdejších hotelů totiž nabízí možnost relaxace ve svých hotelových wellness centrech.

Návštěvníci švýcarské lyžařské oblasti Adelboden / Lenk v nich mohou odpočívat po náročném dni, stráveném na místních svazích. Adelboden je mimochodem též každoročním pořadatelem závodů Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Ale zdejší sjezdovky nejsou určeny pouze zdatným lyžařům. Skvělou zimní dovolenou tady určitě mohou prožít i celé rodiny s malými dětmi nebo jedinci, kteří do tajů sjezdového lyžování teprve začali pronikat.

Lyžařská infrastruktura

V oblasti Adelboden / Lenk se lyžuje v nadmořských výškách od 1.350 až do bezmála dva a půl tisíce metrů. Největší skiareál nad městečkem Adelboden je lyžařsky propojen se sousedním lyžařským areálem Lenk. Dohromady nabízí lyžařům tato oblast více než 200 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Většina sjezdových tratí skiareálu Adelboden – Lenk je na lyžařské mapě označena červenou barvou. Nemálo sjezdovek je též modrých. Příjemné lyžování si tady tak užijí jak úplní začátečníci, tak i zkušení sjezdaři. Vyjádřeno v číslech je více než 50% zdejších sjezdovek středně náročných. Necelých 40% je technicky nenáročných. Zbytek pak představují černé, ty nejtěžší sjezdovky.

3 skiareály

V blízkosti obce Adelboden, ležící v nadmořské výšce 1.355 metrů, se dá na lyžování vydat prakticky do třech lyžařských areálů. Největší z nich je skiareál směrem na západ. To je ten, jenž je lyžařský propojen s vesničkou Lenk. Soustavou kabinových lanovek se tu lyžaři dostanou na vrchol Sillerenbühl, do výšky 1.974 metrů nad mořskou hladinu. Lyžovat se zde ale dá též na vrcholu TschentenAlp. Ten dosahuje nadmořské výšky 1.950 metrů. Většina svahů na obou horách je orientována směrem na západ. Z hory Sillerenbühl je možné se přes Hahnenmooss s výškou 1.957 metrů, a nebo dokonce přes vrchol Lavey, dosahující výšky 2.200 metrů, přejet až do skiareálu nad vesničkou Lenk.

Dossen

Asi 2 kilometry jižně od centra obce Adelboden se nachází areál s názvem Dossen. Do něho se lyžaři dostanou kabinovou lanovkou z centrálního parkoviště u osady Unter dem Birg. Nahoře se pak před nimi otevře náhorní plošina, kde lze vedle lyžování provozovat i další zimní sporty. K těm nejoblíbenějším patří zimní turistika. Samozřejmě nechybí ani několikakilometrový okruh, určený k běžeckému lyžování. A i když je zde v provozu je několik lyžařských vleků, sjezdaři tady mohou jezdit jak na modrých, taky i červených tratích. A dokonce jsou k dispozici též dvě černé sjezdovky. Protože není skiareál Dossen nijak velký, nebývá ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny nijak přeplněný.

Elsighorn

5 kilometrů severně od Adelbodenu pak leží třetí z lyžařských areálů oblasti Adelboden – Lenk. Ten se rozkládá na svazích nad vesničkou Achseten. Zdejším nejvyšším bodem je vrcholová stanice lanovky na hoře Elsighorn. Stanice byla vybudována v nadmořské výšce 2.288 metrů. Většina zdejších tratí je červená. Z tohoto důvodu je tento areál vhodný spíše k lyžování zkušených sjezdařů. I tady je možné se věnovat dalším zimním sportům. K nim patří kupříkladu již zmíněná zimní pěší turistika či běžecké lyžování. V dolních pasážích lyžařského areálu Elsighorn je k dispozici i dlouhá sáňkařská dráha.

Lenk

Z vesničky Lenk, ležící na dně údolí ve výšce 1.070 metrů nad mořskou hladinou, se dá vydat na lyžování hned do dvou skiareálů. Jedním z nich je již zmíněný největší zdejší lyžařský areál, propojující Lenk a Adelboden. Druhou možností je pak vydat se na opačnou stranu, směrem na západ. Tady leží hora s názvem Leiterli. Nejvýše se zde mohou lyžaři dostat do výšky těsně nad 2 kilometry. Leiterli je skvělým místem k lyžování rodin s dětmi. Většina zdejších sjezdovek je totiž modře značená. A protože jsou vedeny nad hranicí lesa a jsou dostatečně prostorné, k rodinnému lyžování jsou jako stvořené. K dispozici je i snowpark. V něm si parádně užijí snowboardisté a freestyloví jezdci. Od vrcholu, směrem na západ, pak vede několik okruhů jak pro běžecké lyžování, tak i pěší turistiku. Tento běžecký areál je nad Adlebodenem největší. A tak se jedinci, kteří se přijeli do oblasti Adelboden – Lenk věnovat hlavně běžeckému lyžování, budou nejčastěji zdržovat právě tady.

Freeride

Díky vysoké nadmořské výšce je Adelboden – Lenk vyhlášeným centrem mezi milovníky lyžování ve volném terénu. Prakticky ve všech jmenovaných lyžařských areálech je možné najít tratě, které umožňují věnovat se tomuto modernímu lyžařskému sportu naplno. Ty nejstrmější svahy k freeride lyžování jsou k nalezení nad osadou Geils. Osada leží zhruba na půli cesty mezi obcemi Adelboden a Lenk. Právě z Geils je možné se vydat hned na tři blízké vrcholy Luegi, Hahnenmooss a Lavey.

Rodinná dovolená

Jak již bylo zmíněno dříve, Adelboden i Lenk jsou skvělými místy k zimní dovolené nejen jednotlivců a párů dospělých, ale také rodin s dětmi. Vstřícnost místních k těm nejmenším návštěvníkům potvrzuje i skutečnost, že děti do šesti let věku v doprovodu svých rodičů tady lyžují zcela zdarma. Cena lyžařských permanentek pro starší děti do 15 let je pak významně redukována. Vedle lyžování se mohou rodiče s dětmi věnovat i řadě dalších zimních aktivit. Z nich nejoblíbenější je určitě jízda na sáňkách. Udržovaných sáňkařských drah je v oblasti Adelboden – Lenk hned několik.

Další aktivity

Dospělí, kteří by chtěli vyzkoušet i jiné zimní aktivity než sjezdové nebo běžecké lyžování, se mohou věnovat třeba zimní turistice nebo podniknout výlety na sněžnicích. Oblast je též vhodná k provozování skialpinismu. K dispozici je i několik terénů k lezení na ledu a další aktivity.

Horské chaty

Podobně jako v dalších alpských destinacích, i v oblasti Adelboden a Lenk je podél zdejších sjezdovek rozeseto hned několik horských chat. V nich se mohou lyžaři zastavit na krátké občerstvení nebo třeba oběd. Na několika místech je možné dokonce posedět v iglú. A kuchaři zdejších chat nabízejí vedle typických jídel i místní speciality. Na horských terasách u zdejších chat chutná skutečně velkolepě. A při jasné obloze a slunečném počasí je možné kochat se unikátními panoramatickými výhledy.