Berchtesgaden

Blízko k České republice

Lyžařská oblast Berchtesgaden se nachází v jihovýchodním cípu Německa, asi 150 kilometrů jihozápadně od bavorské metropole Mnichov. Berchtesgaden ležím přímo u hranic s Rakouskem. Z tyrolského hlavního města Salzburgu je to do Berchtesgadenu jen asi 30 kilometrů vzdušnou čarou. Z České republiky je možné se do oblasti Berchtesgaden dostat dvěma způsoby. Jedna cesta vede přes Německo. Tuto trasu budou asi nejčastěji volit lyžaři ze severu Čech. Zbytek České republiky bude pravděpodobně cestovat na jih, přes České Budějovice. Trasa vede přes rakouský Linec a Salzburg až do Berchtesgadenu. Z Prahy je potřeba do oblasti Berchtesgaden urazit vzdálenost více než 400 kilometrů.

Zimní atraktivita

Ačkoliv mají německé Alpy v oblasti Berchtesgaden svým návštěvníkům bezpochyby co nabídnout i v létě, pro lyžaře a další milovníky zimních sportů je tato oblast samozřejmě nejatraktivnější v zimě. Pestrý výběr sjezdových tratí v okolí tohoto malebného alpského městečka láká v zimních měsících na jih Německa jak začátečníky, tak i rekreační lyžaře. A nudit se tady určitě nebudou ani zkušení sjezdaři. Geografická blízkost regionu k nám je dalším z hlavních důvodů, proč stále více milovníků lyžování z České republiky cestuje na zimní dovolenou právě do oblasti německého Berchtesgadenu.

Lyžařský areál Jenner

I když je v okolí města Berchtesgaden k dispozici několik lyžařských areálů, ten nejznámější se rozprostírá na svazích hory Jenner. Vrchol Jenneru leží v nadmořské výšce 1.874 metrů přímo nad horským jezerem Königssee. Dominantou této části Německa je vrcholek Watzmann. Tato hora se nachází mezi již zmiňovaným jezerem Königssee a vesničkou Ramsau. Watzmann se vyšplhá do nadmořské výšky 2.713 metrů a je tedy prakticky nepřehlédnutelný. Během lyžování na sjezdovkách hory Jenner na něj mají sjezdaři překrásný výhled.

Nabídka lyžování

Prakticky od severního okraje jezera Königssee doveze kabinová lanovka s názvem Jennerbahn lyžaře přímo doprostřed zdejšího skiareálu. Jeho charakteristika je spíše sportovní a většina zdejších sjezdovek je na lyžařské mapě Berchtesgadenu vyznačena červenou barvou. Z tohoto důvodu si jej oblíbili hlavně zkušení jezdci, kteří se rozhodli strávit svou zimní dovolenou a nebo třeba jen prodloužený víkend v oblasti Berchtesgaden. Po dni, stráveném na červených sjezdovkách ve vyšších patrech skiareálu, je následně možné sjet příjemným rodinným sjezdem, zakresleným v lyžařské mapě modrou barvou, zpátky dolů k jezeru Königssee. Tento více než sedmikilometrový sjezd patří k vůbec nejdelším sjezdovkám ve východní části Alp. A i když celková délka sjezdovek v areálu Jenner přesahuje jen lehce 11 kilometrů, nudit se tady lyžaři rozhodně nebudou. Milovníci jízdy v hlubokém sněhu si zde určitě přijdou na své. Též sjezdaři, kteří se rádi věnují carvingu, tady budou též mít široké pole působnosti.

Götschen

Přestože je Jenner nejznámějším lyžařským areálem v oblasti Berchtesgaden, v žádném případě není jediným. Lyžařům mají určitě co nabídnout i další 3 větší lyžařské areály, ležící v okruhu jen několika málo kilometrů od Berchtesgadenu. Jedním z nich je skiareál Götschen. Ten je místními charakterizován v první řadě jako rodinný. Příjemný den lyžování tady mohou strávit nejen rodiny s malými dětmi, ale třeba i začínající sjezdaři. Velkou výhodou lyžařského areálu Götschen je možnost nočního osvětlení. Sjezdovky Götschenského skiareálu se vinou po svazích hory Götschenkopf. Ta dosahuje nadmořské výšky 1.307 metrů a je součástí hřebene několika podobně vysokých hor. K nim patří kupříkladu necelých 1.400 metrů vysoký Toter Mann a 1.385 metrů dosahující Hirschkaiser.

Hochschwarzeck / Ramsau

A právě na Hirschkaiseru mohou příznivci sjezdového lyžování věnovat své oblíbené volnočasové činnosti v dalším z lyžařských areálu regionu Berchtesgaden. Ten nese název Hochschwarzeck / Ramsau. Právě nedaleko vesničky Ramsau bei Berchtesgaden se tady rozbíhají po obou stranách údolí nenáročné modré sjezdovky, na nichž si může pohodové a příjemné lyžování užít skutečně každý. Mimochodem o skiareálu Hochschwarzeck / Ramsau se říká, že zdejší sjezdové tratě jsou v oblasti Berchtesgadenu jednoznačně nejupravenější. Krásný panoramatický výhled na okolní krajinu je již jen příjemnou třešničkou na dortu.

Rossfeld

Posledním ze čtveřice nejznámější skiareálů v blízkosti městečka Berchtesgaden je lyžařský areál Rossfeld. Jeho tratě se rozkládají na 1.554 metrů vysokém vrcholku Rossfeld a držitelům skipasu umožňují na lyžích přejet i do sousedního lyžařského areálu Zinken. Sjezdovky lyžařského Zinken se vinou po 1.330 metrů vysokém stejnojmenném vrcholu. Ten se však již nachází na území Rakouska. Většina sjezdovek v lyžařském areálu Rossfeld je modře značená. Jde tudíž o technický nikterak náročné a dostatečně prostorné sjezdové tratě, ideální k pohodovému lyžování nejen jednotlivců, ale i rodina s dětmi. Kdo by tady zatoužil po prudších a sportovněji laděných sjezdovkách, tomu stačí přejet do sousedního Rakouska. Na vrcholku Zinken mají sjezdaři k dispozici hned několik červených tratí.

Tři desítky sjezdovek

V regionu Berchtesgaden mají lyžaři k dispozici celkem bezmála 3 desítky sjezdovek nejrůznějších délek i profilů. Lyžuje se zde v nadmořských výškách od 800 do 1.800 metrů. A přestože je sjezdové lyžování bezpochyby hlavním lákadlem oblasti Berchtesgadenu, během zimní dovolené se rozhodně nejedná o jedinou aktivitu, které se tu mohou návštěvníci tohoto malebného koutu Německa věnovat.

Další aktivity

K oblíbeným volnočasovým aktivitám v berchtesgadenských Alpách rozhodně patří třeba skialpinismus nebo výlety na sněžnicích. Skialpinisté mají v regionu Berchtesgaden na výběr několik značených tras. Na skialpinistické tůry se mohou vydat buď jednotlivě, nebo v rámci organizovaných treků s místním průvodcem. V Berchtesgadenu je každým rokem na jaře pořádán též zimní festival, během něhož mohou zájemci absolvovat 12 hodin trvající túru na sněžnicích. Skialpy a sněžnice však nejsou jedinou možností, jak poznat malebnou krajinu v okolí městečka Berchtesgaden. Desítky kilometrů udržovaných běžeckých stop a několik sáňkařských drah se postará o skvělou zábavu všech aktivních jedinců, kteří se rozhodli strávit nějaký čas v německých Alpách.

Zimní turistika

K oblíbeným aktivitám, které návštěvníci oblasti Berchtesgaden v zimě rádi kombinují se sjezdovým lyžováním, patří zimní turistika. K právě této činnosti je oblast Berchtesgaden jako stvořená. Překrásné pěší stezky, které turisty provedou zasněženou krajinou, se vinou třeba z již zmíněné vesničky Ramsau k horskému jezeru Hintersee. Stezka vede podél říčky Ramsauer Ache turisté se po ní dostanou až k propasti Marxenklamm. V propagačních materiálech je pro Marxenklamm často užíváno označení Zauberwald. Zauberwald lze do češtiny přeložit jako kouzelný les. Tento název získalo malebné údolí nedaleko Hintersee skutečně právem. Během zimy promění sníh a led tuto část berchtesgadenských Alp ve skutečně kouzelnou krajina. Ne nadarmo se o této oblasti říká, že patří k vůbec nejkrásnějším v celém Bavorsku.

Co po lyžování

Den, strávený na lyžích, běžkách nebo na značených turistických stezkách, bezpochyby patří k dokonalým zážitkům ze zimní dovolené v oblasti Berchtesgaden. Místní však mysleli i na zábavu, která přijde na pořad dne s přicházejícím večerem. Řada nejrůznějších venkovních a krytých sportovišť umožňuje aktivním jedincům věnovat se nejrůznějším sportům a dalším aktivitám i po skončení lyžování. Zahrát si tady tak mohu kupříkladu bowling či tenis v jedné z krytých hal. K dispozici je tu i krytý bazén. Ten nese název Watzmann Therme a je k nalezení nedaleko centra městečka Berchtesgaden.