Lyžování a zimní dovolená v Aprice

Italská Aprica

Příjemné lyžařské středisko Aprica je k nalezení v severní Itálii. Leží asi deset kilometrů vzdušnou čarou od hranic se Švýcarskem. Svým návštěvníkům nabízí Aprica skvělé možnosti, jak si užít a prožít příjemnou zimní dovolenou. Aprica totiž znamená pro spoustu aktivních jedinců nejen z České republiky hlavně dobré lyžování.

Oblast Aprica se nachází v regionu Lombardie. Je to odsud shodně asi 50 kilometrů do dalších dvou známých lyžařských středisek. Jedním z nich je horské sedlo Passo Tonale. To leží východně od oblasti Aprica. Další světoznámé lyžařské centrum leží na území Švýcarska. Středisko St. Moritz (česky Svatý Mořic), se nachází severně od Apriky.

aprica-panorama

Cesta z ČR

Kdo se chcete dostat na lyžování v italském lyžařském středisku Aprica z Prahy, bude muset urazit vzdálenost asi 750 kilometrů. Z Brna je pak potřeba cestovat ještě asi o dalších 100 kilometrů dále. Jízda autem probíhá většinou po dálnici. Pouze poslední, asi stodvacetikilometrový úsek, je potřeba urazit po užších a také klikatějších silnicích.

Lyžařská infrastruktura

Celá oblast Aprica je dobře vybavena na to, aby uspokojila i ta nejnáročnější přání všech milovníků zimních sportů. A to jak sjezdového lyžování, tak také lyžování běžeckého. Či dalších populárních zimních aktivit. Vedle kvalitních možností alpského lyžování je Aprica též známá svým stálým a slunečným počasím. Po celou zimní sezónu tady většinou svítí slunce. V zimě tu tak obvykle panují ideální podmínky pro dokonalé zážitky z lyžování.

aprica

Skiareály v Aprice

Lyžařský areál Aprica se skládá ze tří vzájemně propojených lyžařských areálů. Ty nesou názvy Magnolta, Palabione a Baradello. Většina zdejších sjezdovek se vine po svazích přímo nad městečkem Aprica. Sjezdové tratě tu jsou většinou orientovány na sever. Díky této skutečnosti zde vydrží přírodní sněhová pokrývka většinou po celou zimní sezónu. Ta v Aprice začíná už koncem listopadu. A lyžaři se na sjezdovkách v Aprice obvykle prohánějí ještě ve druhé polovině dubna.

Sjezdovky

Jak už bývá na lyžování v Itálii zvykem, i v oblasti Aprica jsou zdejší sjezdovky pečlivě upravované. Každý den ráno čekají vždy připravené na to nejlepší lyžování. Lyžařské tratě jsou dostatečně prostorné na každý lyžařský styl. Vzhledem k celkové šíři nabídky, která činí více než 50 kilometrů délky všech sjezdových tratí, si tady užijí pěkné lyžování jak úplní začátečníci, tak i zkušení sjezdaři.

lyzovani-aprica

Pro každého něco

V nabídce zimního střediska Aprica pochopitelně nechybí nejlehčí modré sjezdovky. Ty jsou situovány zejména v nižších pasážích hor těsně nad městečkem. Tady si mohou své první sjezdařské obloučky vyzkoušet ti nejmenší. Také se zde bude líbit méně zdatné lyžařům. Ve vyšších polohách dále od centra městečka Aprica pak budou mít sportovněji ladění sjezdaři k dispozici hned několik červeně značených, a tudíž technicky náročnějších, sjezdovek. Tyto tratě mají příjemný svižný sklon. Ti nejlepší jezdci pak budou moci trávit čas na několika černých a technicky náročných svazích. Tyto sjezdovky dokonale uspokojí jejich požadavky na rychlou sportovní jízdu.

Lyžařské lahůdky

K nejoblíbenějším sjezdovkám skiareálu Aprica patří více než šest tisíc metrů dlouhá sjezdovka Superpanoramica. Ta je vhodná i pro méně zdatné lyžaře a celé rodiny. Je dostatečně prostorná a její sklon není nijak drastický. Kdo by si chtěl naopak užít náročnějšího terénu, měl by zamířit na sjezdovku Magnolta. Ta je vhodná skutečně jen pro dobré a zkušené lyžaře.

aprica-sjezdovka

Rodinná dovolená

Městečko Aprica a jeho lyžařský areál mají zájem na tom, aby sem se svými rodiči přijížděli na zimní dovolenou i ti nejmenším. Svědčí o tom několik pojízdných lyžařských koberců. Ty se starají o dopravu dětí na místních cvičných loučkách. Na místních cvičných loučkách si děti mohou v klidu a bezpečí zkoušet své první lyžařské obloučky. Starší školáci pak budou moci jezdit na o něco prudší sjezdovce. Ta už je vybavena dospěláckou čtyřsedačkovou lanovkou.

Zábava po lyžování

Zimní dovolená v Itálii se proslavila mimo jiné i širokými možnostmi aprés ski. A Aprica z tohoto pohledu nezůstává nijak pozadu. Městečko nabízí například možnost bruslení na kluzišti pod otevřeným nebem. Nebo je zde dispozici sportovní areál s krytým bazénem a saunami. Jeho návštěva je ideální k relaxaci po náročném dni, stráveném na svazích.

lyzovani-v-aprice

Italská kuchyně

Turisté v Aprice též chodí s oblibou do zdejších restaurací a pizzerií. Výborná italská kuchyně je přece vyhlášená daleko za hranicemi samotné Itálie. Příznivci nočního života, kteří si budou chtít po lyžování na sjezdovkách areálu Aprica ještě zajít do nějakého baru nebo si zatancovat na diskotéku, tady také mají vícero možností. Místní též udržují celou řadu nejrůznějších tradic.