Lyžařská oblast Dachstein – Schladming

Oblast Schladming a vrchol Dachstein

Lyžařské středisko Dachstein – Schladming se nachází na západní hranici spolkové země Štýrsko. Region Dachstein / Schladming se rozkládá přímo pod třítisícovým masivem Dachsteinu. Určitě je možné zařadit ho do pěti nejlepších rakouských oblastí pro sjezdové lyžování. O tom, že jde skutečně o sjezdařsky jedinečnou oblast, svědčí i pořadatelství Mistrovství světa v alpském lyžování v roce 2013. Pravidelné jsou také ve Schladmingu pořádány závody v nočním slalomu mužů v rámci Světového poháru Mezinárodní lyžařské federace FIS.

masiv-dachstein

Lyžařská infrastruktura

Na příznivce sjezdového lyžování čeká v oblasti Dachstein / Schladming v celkem 9 lyžařských areálů. Ty dohromady nabízejí více než 200 kilometrů pravidelně upravovaných sjezdových tratí. O pohodlnou a rychlou dopravu lyžařů na svahy se tady stará více než 100 moderních lanovek a vleků. Pro případ nepřízně počasí je většina zdejších sjezdovek vybavena zařízením k výrobě umělého sněhu. A tak se lyžaři nemusí obávat, že by během zimní sezony přišli ve skiareálu Dachstein – Schladming o skvělé zážitky z lyžování.

Městečko Schladming a Planai

Centrem lyžařské oblasti Dachstein / Schladming je malebné městečko Schladming. To je situováno na dně údolí řeky Enns v nadmořské výšce kolem 745 metrů. Prakticky z centra Schladmingu vede vysokokapacitní lanovka vzhůru na vrcholek Planai. Ten je se svou nadmořskou výškou 1.894 metrů centrálním bodem celého rozsáhlého lyžařského areálu na pravém břehu řeky Enns. Právě Planai, potažmo Schladming, hostí pravidelně každý rok závody Světového poháru. Město bylo též centrem lyžování během období Mistrovství světa v alpských disciplínách roku 2013.

planai-lanovka

Hauser Kaibling

Z vrcholu Plani je možné se v oblasti Dachstein / Schladming dostat na lyžích lyžařskou houpačkou na sousední Hauser Kaibling. Tento vrchol je ještě o cca. 20 metrů vyšší než samotná hora Planai. Tyčí se k nebi nad městečkem Haus im Ennstal. Hauser Kaibling se též může pyšnit sjezdovkami, homologovanými k závodům FIS. Konaly se tu například závody ve sjezdu žen v seriálu Světového poháru. Nabídka sjezdových tratí na Hauser Kaiblingu je, ve srovnání s Planaií, o něco mírnější. Lyžování si zde užijí i méně zkušení lyžaři. A samozřejmě také rodiny s malými dětmi. Pokud se mladí rodiče rozhodnou strávit se svými dětmi zimní dovolenou v regionu Schladming – Dachstein, často jezdí na lyže právě na Hauser Kaibling.

Galsterbergalm

Dále v údolí po proudu řeky Enns je možné si v rámci oblasti Dachstein / Schladming zalyžovat ještě v jednom menším lyžařském areálu. Ten nese název Galsterbergalm. Jeho sjezdovky se vinou po svazích 1.986 metrů vysoké hory. Skiareál leží nad vesničkou Pruggern. Turisté, kteří si přijeli užít zimu a lyžování do regionu Schladming / Dachstein, tu na každém kroku uvidí, že je tento lyžařský areál zaměřen na rodinnou dovolenou. O ty nejmenší lyžaře se tady starají skutečně s nejvyšší péčí.

schladming-panorama

Hochwurzen

Západně od vrcholku Planai leží hora Hochwurzen. S Planaií je taktéž lyžařsky spojena. K přejezdu mezi vrcholy Planai a Hochwurzen je možno využít lyžařskou houpačkou na západním okraji městečka Schladming. Hochwurzen je vysoký 1.850 metrů. Vedle pestré nabídky sjezdovek především lehké a střední obtížnosti si zde mohou jeho návštěvníci užít spoustu zábavy v bobové dráze. Ta je vedená ze samotného vrcholku hory zpět do údolí.

Reiteralm

Hochwurzen je pak následně propojen lyžařskou houpačkou přes vesničku Pichl se čtvrtým lyžařským areálem regionu Dachstein / Schladming na vrcholku Reiteralm. Nabídka sjezdovek na Reiteralmu je určena spíše zdatnějším lyžařům. Tato oblast je velmi často volená reprezentačními týmy ve sjezdovém lyžování z celé Evropy k předsezónní přípravě.

dachstein-schladming-reiteralm

Fageralm

Posledním lyžařským areálem západně od městečka Schladming je vrcholek Fageralm. Ten se rozkládá nad vesničkou Forstau. Ze všech skiareálů na pravém ennském břehu je areálem nejmenším. Lyžování se tady bude líbit zejména méně zdatným lyžařům a sjezdařům, kteří si rádi vychutnávají klidnou a pohodovou jízdu na poloprázdných sjezdovkách. Zajímavostí Fageralmu je sjezdovka firmy Atomic, která zde testuje své lyže. Na té je možné se svézt v nejvyšší pasáži celé oblasti.

Stoderzinken a Ramsau

Vlevo od říčky Enns se pak v oblasti Dachstein / Schladming nalézá menší lyžařský areál Stoderzinken na stejnojmenném vrcholku. Jeho nejvyšší bod leží ve výšce 2.045 metrů nad mořskou hladinou. Dále jsou tu na slunečné náhorní plošině též lyžařské areály nedaleko vesničky Ramsau am Dachstein. Tu budou určitě znát příznivci běžeckého lyžování. Sjezdaři si v blízkosti Ramsau mohou zajezdit na vrcholku Rittisberg. Nebo se též se nechat vyvézt kabinovou lanovkou do skiareálu na ledovci Dachstein.

stity-dachsteinu

Snowboarding a freestyle lyžování

Skvělé zážitky během zimní dovolené si v této části Rakouska užijí nejenom příznivci alpského lyžování. Je zde totiž dispozici i celá řada funparků a boardercrossových tratí pro příznivce snowboardingu a freestylového lyžování. Stejně tak v oblasti Dachstein – Schladming najdou spoustu terénů pro freeridovou jízdu milovníci lyžování ve volném terénu. Ti si dávají nejčastěji dostaveníčko v ledovcovém areálu na vrcholu Dachstein. Odtud poté sjíždějí buď směrem na Ramsau am Dachstein, nebo na opačnou stranu k městečku Hallstatt.

Běžecké lyžování

Na běžce na lyžích čeká v regionu Schladming a Dachstein téměř 500 kilometrů udržovaných a značených běžeckých tratí. Ty velmi často využívají reprezentační týmy ze zemí z celé Evropy ke své přípravě na sezónu. Milovníci běžek zde mají dispozici jak tratě klasického běžeckého stylu, tak také bruslařské. Dokonce se tu nachází i areál s biatlonovou střelnicí.