Lyžařská oblast Val di Fiemme

Údolí Val di Fiemme

Většina milovníků sjezdového lyžování, kteří jezdí během zimní sezóny do Itálie, bude určitě znát známe lyžařské středisko Val di Fiemme. To se nachází v údolí podél Avisio a leží asi 20 kilometrů vzdušnou čarou jižně od Bolzana. Z dálnice A 22 je to do Cavalese, zdejšího administrativního a správního centra, necelých 20 kilometrů.

Svou oblibu si lyžařská střediska ve Val di Fiemme získala především díky široké nabídce lyžařských terénů. Na nich si mohou příjemné alpské lyžování užít jak zkušení sjezdaři, tak i začátečníci. Oblast skýtá i jedinečné panoramatické výhledy na okolní Dolomity. V neposlední řadě pak region láká, jak už bývá v Itálii zvykem, též velkým počtem slunečných dní do roka.

val-di-fiemme-panorama

Vady na kráse

Pokud se turisté, zvažující cestu na lyžování do Itálie právě do Val di Fiemme, rozhodnout sehnat si vedle propagačních materiálů i další informace a chtějí být objektivní, pak je třeba zmínit i několik málo nedostatků lyžařské oblasti Val di Fiemme z pohledu českých lyžařů. Tím největším je pravděpodobně vzdálenost z České republiky. V porovnání s cestou do lyžařských oblastí v Rakousku trvá jízda na sever Itálie samozřejmě o několik hodin déle. Často bývá též zmiňován fakt, že jednotlivé skiareály ve Val di Fiemme nejsou lyžařsky propojeny. K cestování mezi nimi je třeba využít skibus. Ten je však zahrnut v ceně skipasu a jde o pohodlné autobusy, které bezpečně dovezou lyžaře z jednoho skiareálu do druhého.

Sjezdové tratě

V celé oblasti Val di Fiemme platí jednotný lyžařský pas. Ten opravňuje návštěvníky tohoto italského regionu k lyžování v celkem pěti lyžařských areálech. O zdejších sjezdovka se říká, že nebývají přeplněné ani během nejvyšší zimní sezóny. Příjemné lyžování na dostatečně prostorných tratích si tady mohou turisté užívat jak na začátku lyžařské sezóny, tak také v celém jejím průběhu. Samozřejmostí je i lyžování v průběhu jarních měsíců. Tou dobou je pobyt v údolí Avisia ve znamení slunce, modré oblohy a příjemně stráveného času na zdejších zasněžených svazích.

val-di-fiemme-sella

Ski Center Latemar

Nejznámějším a také největším zdejším lyžařským areálem je Ski Center Latemar. Ten nabízí svým hostům přes 50 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Nástupní místa tvoří hned tři lyžařská střediska. Kabinové lanovky tu míří vzhůru z městečka Predazzo a pak též z Obereggenu a Pampeaga. Protože jde o nejznámější lyžařský areál ve Val di Fiemme, bývá též nejvytíženější. Většina milovníků sjezdového lyžování, kteří míří na zimní dovolenou právě do tohoto regionu, tráví čas na sjezdovkách Ski Centra Latemar. Kromě sjezdařů směřují do oblasti Latemar také milovníci snowboardingu a freestyleového stylu jízdy. Kvůli nim je tu udržováno několik funparků. V nich se mohou těšit například na U-rampy a pochopitelně celou řadu skoků a dalších překážek.

Alpe Cermis

Druhým největším skiareálem této oblasti je Alpe Cermis. Ten leží naproti přes údolí od městečka Cavalese. Přímo z Cavalese vede přes řeku kabinová lanovka. Další možností, jak se dostat na lyžování na Alpe Cermis, je zaparkovat přímo u dolní stanice lanovky. Alpe Cermis nabízí sjezdařům na 25 kilometrů sjezdovek, z nichž většinu tvoří modře a červeně značené tratě.

Ve srovnání s lyžařský areálem Ski Center Latemar se zde nenacházejí žádné parky pro příznivce snowboardingu a tratě tu mají sportovnější charakter. Díky orientaci zdejších sjezdovek směrem na sever zaručuje skiareál Alpe Cermis kvalitní lyžování i během jarních měsíců. Nejznámější zdejší sjezdovkou je černě značená trať Olympia, na které překonají lyžaři celkové převýšení 1.000 metrů. Tato trať dokonale prověří lyžařské umění i těch nejzdatnější sjezdařů.

val-di-fiemme-lanovka

Alpe Lusia

Třetím největším skiareálem údolí Val di Fiemme je Alpe Lusia. Jeho sjezdovky se spouštějí do městeček Moena a Bellamonte ze stejnojmenného vrcholku. V porovnání s dříve jmenovanými lyžařskými areály je nabídka oblasti Alpe Lusia menší. Celá oblast je rozdělen na dvě části. Nad městečkem Moena se bude líbit zkušeným sjezdařům, neboť zdejší sjezdovky jsou povětšinou červeně a někde dokonce i černě značené. Naproti tomu na opačnou stranu hory, směrem k Bellamonte, se po bezlesých pláních kroutí prostorné, modře a červeně značené sjezdovky. Ty jsou vhodné pro rodinné lyžování a současně jízdu začátečníků.

Passo Lavaze, Jochgrimm

Nabídku lyžování ve Val di Fiemme uzavírají dva menší lyžařské areály Passo Lavaze a Jochgrimm. V porovnání s již zmiňovanými skiareály jde o menší oblasti, vhodné hlavně pro rodinnou dovolenou. Líbit se tady bude turistům, kteří vyhledávají spíše klidnější jízdu a dávají přednost menším střediskům s minimální návštěvností.