Alpe d´Huez

Nedaleko Grenoble

Stále populárnější lyžařská oblast Alpe d´Huez je k nalezení ve východní části Francie. Nalézá se asi 50 kilometrů vzdušnou čarou od hranice s Itálií. Necelých 30 kilometrů západně od Alpe d´Huez se rozkládá malebné městečko Grenoble. Grenoble bylo v roce 1968 pořadatelem desátých Zimních olympijských her.

Od Prahy leží oblast Alpe d´Huez ve vzdálenosti necelých 1.200 kilometrů. Osobním automobilem je možno se sem dostat asi za 12 hodin. Cesta z Prahy na lyžování do Alpe d´Huez vede přes německý Norimberk a pokračuje podél západní hranice s Francií do Švýcarska. Přes švýcarský Bern a Lausanne se čeští lyžaři dostanou až do Ženevy. Odtud už je to odhadem jen asi 120 kilometrů jižním směrem přes již zmíněný Grenoble až do Alpe d´Huez.

Spousta slunce

Obecně by se dalo lyžování v regionu Huez dalo charakterizovat jako příjemné a pohodové. Alpe d´Huez totiž (mimo jiné) patří k vůbec nejslunnějším místům v celých francouzských Alpách. Díky svému počasím, jež zde panuje během celého roku, směle snese srovnání s vyhlášenými a mezi příznivci sjezdového lyžování velice oblíbenými prosluněnými skiareály v italských Dolomitech. K příjemnému počasí v Alpe d´Huez nejen po celou zimní sezónu velkou měrou přispívají i vrcholy La Meije a Les Ecrin. Obě hory překonávají svou výškou magické 4 kilometry. Tato skalní masa zadržuje takřka veškeré srážkové mraky, směřující sem z východního směru. Nebe nad Alpe d´Huez je tak po většinu roku blankytně modré. Turisty určitě potěší fakt, že slunce zde v průměru svítí více než 300 dní do roka.

Nabídka lyžování

Celkem nabízí středisko Alpe d´Huez svým návštěvníkům na lyžování více než 250 kilometrů sjezdovek nejrůznějších délek a profilů. O tom, že se dá v Huez dobře lyžovat na sjezdovkách všech stupňů obtížnosti svědčí i čísla, charakterizující místní nabídku lyžování. Necelá třetina zdejších sjezdovek je technicky nenáročná, na lyžařské mapě značena modrou barvou. Třetina sjezdovek v Alpe d´Huez je středně náročná, značená červeně. Zbývajících necelých 30% je těch nejtěžších černých sjezdovek.

K tomu je ještě navíc nutno připočítat i rozsáhlou oblast, kde si na své přijdou příznivci lyžování ve volném terénu. Obecně se v Alpe d´Huez lyžuje ve výškách od 1.100 až do úctyhodných 3.330 metrů nad mořskou hladinou. O přepravu lyžařů vzhůru na svahy se tady stará a více než osm desítek lyžařských lanovek a vleků. A to nejrůznějších délek, tvarů a technologií. Celková přepravní kapacita lyžařských přepravních zařízení v oblasti Alpe d´Huez se blížím stu tisícům osob za hodinu.

Vrchol Pic Blanc

Přímo z vesničky Alpe d´Huez, jež se nachází ve výšce kolem 1.860 metrů nad mořem, je možno se vydat na lyžování prakticky do všech světových stran. Směrem na jih přepraví lanovka sjezdaře přes hlubokou strž do lyžařského areálu na 2.167 metrů vysokém vrcholu Signal de l´Homme. Severním směrem pak série lanovek dopraví lyžaře přes 2.800 metrů vysoký Clocher de Macle vzhůru na Pic Blanc. Vrchol hory Pic Blanc je nejvyšším bodem lyžařského areálu Alpe d´Huez. Jedinci, kteří se vypraví na lyžování až na Pic Blanc, se tu dostanou až do výšky 3.330 metrů nad mořskou hladinu. Do takové výšky by se však měli vydávat spíše zkušenějším sjezdaři. Cesta zpět na lyžích po sjezdovkách je dlouhá a nevede skrze úplně technicky jednoduché sjezdařské úseky. Druhou možností je využití přepravy lanovkou. Z vrcholu Pic Blanc je možno nechat se svézt zpět do Alpe d´Huez v pohodlí kabinkové lanovky.

Jezero Lac Blanc

Místní často tvrdí, že jedna z nejhezčích sjezdových tratí v oblasti Alpe d´Huez, kterou navíc mohou bez větších problémů absolvovat i méně zkušení lyžaři, se vine od jezera Lac Blanc. Brzy ráno, než se na těchto oblíbených sjezdovkách objeví i nejen další lyžaři, ale třeba i lyžařské školy a školky, je sjezd zpět do vesničky Alpe d´Huez od jezera Lac Blanc skutečně jedinečný lyžařským zážitkem. Kdo si chce vychutnat lyžování na vrcholu Pic Blanc, může se na něj dostat jak přes již zmíněný Clocher de Macle, tak i lanovkou z hory Dome des Petites Roussses. A právě na úpatí tohoto vrcholu leží jezero Lac Blanc. Kolem poledního bývá z vrcholu Pic Blanc nádherný výhled nejen na samotný lyžařský areál Alpe d´Huez, ale i vzdálenější alpské velikány. Ze zdejší vyhlídky jsou dobře vidět i třeba oba nejznámější vrcholy Alp. A to jak nejvyšší alpská hora Mont Blanc, tak třeba i ikonický Matterhorn ve Švýcarsku. V blízkém okolí jsou pak dobře vidět kupříkladu vrcholy Les Ecrin a La Meije. Taktéž je odsud hezký výhled i na skalní věže Arva.

Ledovec Sarenne

Přímo pod vrcholem Pic Blanc se lyžuje na ledovci Sarenne. Zdejší sjezdovky jsou orientovány vesměs na jihovýchod. Z tohoto důvodu je tady třeba dbát při lyžování za jasného a slunečného počasí na ochranu zraku před intenzivním slunečním světlem. Takřka dokonale bílé pláně v okolí dobře odráží sluneční paprsky. Proto je tu světlo na lidské oči příliš silné.

Jak již bylo napsáno výše, z ledovcové arény Sarenne se dá sjet až dolů, zpět do Alpe d´Huez, po dlouhé, černě značené sjezdovce. Zkušení sjezdaři překonají během této jízdy převýšení více než 1.800 výškových metrů. Běžně zdatnému milovníku sjezdového lyžování bude trvat sjezd z vrcholu Pic Blanc po černé trati až dolů k Alpe d´Huez asi dvě a půl hodiny. Není bez zajímavosti, že délka této tratě se blíží úctyhodným 16 kilometrům. Sjezdovka je jednoznačně nejdelší černou tratí nejen ve francouzských Alpách, ale dokonce v celosvětovém měřítku.

Sjezdovka Tunnel

Další možností sjezdu z ledovce pod vrcholkem Pic Blanc zpět do Alpe d´Huez Alp je projet ve skále proraženým tunelem směrem na jihozápad. Zde dostává lyžování skutečně jinou dimenzi. Následně se dá spustit po sjezdovce, pojmenované trefně Tunnel, zpátky k jezeru Lac Blanc. Odtud se poté pokračuje po známých sjezdovkách až k Huez. Ačkoliv je sjezdovka Tunnel na lyžařském mapě označena černou barvou, není technicky nikterak náročná. Je jen poměrně úzká. Jízdu po ní ovšem zvládne i běžně zdatný lyžař.

Rousses a L´Alpette

Od jezera Lac Blanc směrem na západ se dá dostat do dalšího, taktéž bezpochyby zajímavého, lyžařského areálu. Po červeně značných tratích je možno z již zmíněného vrcholu Rousses dojet z nadmořské výšky 2.800 metrů přes mezistanici L´Alpette až do osady Oz en Oisans. Ta leží v nadmořské výšce asi 1.350 metrů. Z mezistanice L´Alpette směrem západ se následně po bezlesých pláních vinnou široké, modře značené dálnice. Na nich si příjemné a pohodové lyžování užijí i nepříliš zkušení sjezdaři. A zejména pak rodiny s dětmi. I tady si však na své přijdou dobří sjezdaři. Po černé trati se totiž dá dostat z L´Alpette až do vesničky Vaujany. Ta leží dole v údolí, ve výšce cca. 1.250 metrů nad mořskou hladinou. Tato sjezdovka je ale skutečně technicky náročná. I proto tu byly v zatáčkách nainstalovány bezpečnostní ochranné sítě.

Stoupání do Huez

Francouzské lyžařské středisko Alpe d´Huez budou vedle příznivců sjezdového lyžování určitě znát i milovníci cyklistiky. Během každoročního závodu seriálu Grand Tour s názvem Tour de France závodníci zavítají i do této oblasti. Zdejší 14 kilometrů dlouhé stoupání se sklonem 14% patří k vůbec nejtěžším úsekům v rámci celého třítýdenního etapového cyklistického závodu.

Vaujany a Oz

V blízkosti samotného Alpe d´Huez se ještě nacházejí dva menší lyžařské areály Vaujany a Oz. A i když Vaujany zatím není tak známe jako blízko ležící Huez, svém fanoušky si tento skiareál pomalu nachází. Postupem času tak přestává být pouhým chudším příbuzným samotného Alpe d´Huez. A na lyžování sem přijíždí stále více sjezdařů nejen z Francie, ale celé Evropy.